Глава 18. Нова зустріч з Гурудевом Харі Бабою

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Я зустрівся зі своїм гурудевом Харі Бабою в печері. Коли Дашаратх Нараян і Шукла прийшли, тримаючи камери напоготові, я подумки посміхнувся. Всі люди, які зустрічалися з Бабою, завжди були вражені його виглядом. Всі дуже зраділи, дізнавшись, що Баба вирішив провести ніч у моїй печері. Відьяпандей, Девендра Шахі та інші вирушили ночувати в іншу печеру. Печеру можна було умовно поділити на три частини, в одній із них розмістилися жінки. Позаду протікала річка Нараяні. З усіх боків нас оточував густий ліс. Помалу на світ опустилася ніч. Багато учнів з нетерпінням прагнули зустрітися з Горакхнатх Бабою. Я теж не бачив його вже цілих сім років. Баба був дуже радий усіх бачити. Він нагодував усіх кашею-кхічрі. Ми з великим задоволенням поїли каші та випили кислого молока. Усі прагнули сісти ближче до Баби, який виглядав цілком спокійним.

Дашаратх Нараян Шукла, який дуже цікавився йогою і ведантою, був дуже радий. Він ставив багато цікавих питань, інші ж спеціально ставили каверзні питання. Люди чекають, що відлюдники, які прийшли з Гімалаїв, показуватимуть їм чудеса. Потім люди розташувалися на відпочинок у печері. Баба був незадоволений моєю творчою активністю, тому що він вважав, що йог повинен бути вільний від будь-яких обмежень і умовностей суспільства. Адже держава і суспільство завжди є проблемою. У ньому завжди відбуваються творчі та руйнівні процеси. Люди вбивають один одного, але це закон природи, тому що людина ніколи не задоволена тим, що має, і для задоволення своїх бажань вона готова на все. Людський розум подібний до вертлявої мавпи, він і секунди не здатний перебувати в спокійному стані. Він постійно чимось зайнятий. Якби розум усіх людей на планеті одночасно зупинився, то зупинилася б і велика гра, ліла, що відбувається у світі з незапам'ятних часів. Творіння веде до руйнування, а руйнування до нового творення.

Адже навіть хороші почуття, такі як співчуття, ненасилля, безкорисливе служіння суспільству та інші, пронизані егоїстичними мотивами. Тому що людина хоче зробити в цьому світі хоч щось, чи то погані, чи добрі вчинки. Це все – прояв майї. Та й людина і не здатна здійснити те, чого вона по-справжньому прагне, тому що суспільство не дасть їй здійснити свої мрії.

Людина є сама для себе одночасно і рідною, і чужою. Внутрішня людина пов'язана із зовнішньою, душа – з тілом, Пракриті – з Пурушею. Фізичне тіло служить одягом для тіла, укладеного всередині, а внутрішнє тіло відповідальне за поведінку фізичного тіла. Та сама система зв'язку зовнішнього з внутрішнім присутня і в суспільстві. Баба ще довго умовляв мене подібним чином, а під кінець сказав: “Створений Творцем безмежний світ, населений нескінченною кількістю живих істот. І людина має щось робити у цьому світі. Важливо не прив'язуватися до своєї діяльності. Іди, і роби, що хочеш, але постарайся не збитися зі шляху!  Не обтяжуй свою карму!”

Я заснув біля ніг Гурудева. Вранці, прокинувшись, він довго дивився на річку. Потім Баба захотів зникнути, але я попросив його залишитись ще ненадовго. На світанку всі пішли на омовіння до річки Нараяні, зробили даршан. Після цього ми вже були готові покинути ці місця, але люди не рухалися з місця. Вони були занурені в таку чисту радість, наче вже досягли просвітлення, і матеріальний світ перестав для них існувати. Коли я попросив у Баби дозволу піти, він, посміхнувшись, сказав: “Минуло вже шістнадцять років. Все змінюється, все прагне своєї останньої межі. Ти вже провів матір, і тому тобі обов'язково треба відвідати свою батьківщину, відвідати ті місця, що дали тобі життя. Навіть якщо ти не любиш свою батьківщину, вирушай туди, щоб знищити старі зв'язки.”

Всі ми зібралися і вирушили у зворотний шлях до великого світу, сповненого шуму та оман, а Баба залишився серед гір і снігів. Його фігура повільно розчинялася у просторі.

Ми продовжували шлях до мети. На кордоні з Непалом довелося затриматися на деякий час. По дорозі багато попутників покинули нас, а ті, що залишилися, їхали далі. Сидячи в автобусі, люди вдавалися до фантазій, мріяли про зустріч з тими, кого вони любили. Коли автобус зупинився в Падрауні, то миттєво спорожнів. Люди роз'їхалися хто куди: у Деварію, Салемпур, Сохнаг. Дашаратх Нараян Шукла вирушив до Горакхпуру.

Мене зустрічали багато дорогих мені людей, а також молодь, юнаки та дівчата. Я був радий, що все, що відбувається, може стати для них джерелом натхнення. Юнаки та дівчата з ентузіазмом почали займатися йогою. Весь простір навколо нас гудів від “Ом Намо Шивай”, звучали ведичні вірші. Люди приходили здалеку. Так само сильно, як раніше я прагнув втекти від суспільства, сьогодні я прагнув поділитися з ним своїм внутрішнім багатством. Я і сам був здивований, як сильно практика йоги вплинула на стан суспільства, як воно змінилося на краще і на фізичному, і на ментальному рівні. У цьому районі повністю зникло насильство. Перебуваючи під враженням від цих позитивних процесів, я прийняв тверде рішення зробити щось для всієї нашої країни.

Тепер я рухався від найдрібнішого до безмежного. Люди постійно ставили мені питання про те, що я роблю для розвитку людства, і яку користь може принести практика йоги та самадхі. Адже якщо людина буде повністю не діяти, то зав'януть навіть рослини, і життя зупиниться.

Але, ставлячи такі питання, люди забувають про найважливіше. Забувають про те, завдяки Кому вони з'явилися на світ, про Того, хто підтримує життя в деревах і рослинах. Хіба наука змушує дерева переробляти вуглекислий газ у кисень, і без її допомоги вони б не впоралися? І чи зможе людина залишитися живою, якщо природа змінить свої закони? Наука рухається від безмежного до найменшого. Від дерева – до його насіння, і далі до молекул і атомів. Але одного разу науці доведеться зупинитися. І тоді вчені почнуть сперечатися, що було спочатку яйце чи курка?

Йога ж, навпаки, рухається від часткового до загального, від найдрібнішого до безмежного. Від порожнечі до космосу. Стан кінця світу – це коли безмежний світ переходить непроявлений стан, розчиняється в порожнечі. Але при цьому творча сила, великий спостерігач, не зникає. Ми можемо називати цю силу, як завгодно: Бог, Аллах, Всевишній. Він одночасно є і порожнечею, і безмежністю. Він не має ні початку, ні кінця.  Але наука не в змозі розглянути цю велику молекулу. Ми можемо знову повернутися до прикладу з деревом та його насінням. У насіння вже укладено дерево, але якщо ми зламаємо захисну оболонку насіння, то всередині не побачимо жодного дерева. Це дерево, ніби розчинене в безмежній порожнечі. Так само Бог розчинений у всіх проявах матеріального світу. Він присутній і в мені, і у вас. Він може існувати без нас, але ми без нього не існуємо. Він – найтонше, що тільки може бути, найдрібніша елементарна частинка, і Він це безмежність. Коли настає кінець світу, Бог втягує у себе весь проявлений світ. І це стосується навіть таких божеств, як Крішна, Брахма, Вішну і Шива. У цьому сенсі вони відрізняються від простих смертних лише тим, що мають величезну силу наміру, який може формувати будь-які події.

Моє щире бажання полягає в тому, щоб наука розвивалася все більше, і щоб вчені, нарешті, розпочали пошук найтонших матерій та елементів. Тоді вони одного разу зможуть переконатися в існуванні душі. Адже наука вважає за краще вивчати проявлений світ, а не досліджувати те, як виникають думки, і звідки людина черпає натхнення, де народжуються її мрії, і звідки вона черпає енергію, для їх здійснення.

Думки, що виходять з розуму, можуть обманювати, але внутрішнє спонукання ніколи не обдурить. Думки, що виходять із цього джерела, з'являються не часто, але вони є істинними.

Якщо вчені дбають про благо людства, то вони повинні замислитися про те, звідки виникають ті чи інші думки людини, де їхнє джерело. Адже сила думки безмежна, і цю силу можна направити як на творіння, так і на руйнування. Необхідно вивчити процес того, як змінюється мислення людини, від негативного до позитивного, і навпаки. Адже напрямок думки можна змінити. А думка – це зброя, яка не має собі рівних. І інтелектуальна еліта, якраз є виразником думок людства, вдягаючи їх у слова.

Адже сьогодні людство стоїть на порозі глобальної катастрофи, і тільки йоги, мудреці та відлюдники за допомогою сили власних думок можуть його врятувати. Чому б ученим не почати співпрацювати з йогами? Адже йоги можуть зробити навіть те, що вченим видається абсолютно неможливим. Вони можуть врятувати планету від загрози ядерної зброї, від загрози тероризму.

У Семрі люди ставили мені різноманітні питання. Там я за допомогою мисленних вібрацій зцілював божевільних, а також людей, хворих на рак і які страждають від серцевих захворювань.

У Наватнава за активного сприяння Пракаша Шрівастава, Лакшмі Нараян, Сіддікі, Шихірулли Хасана, Ві.Кей.Шарми та інших я зумів організувати Махаяг'ю, в якій брали участь як індуїсти, так і мусульмани, і християни. Там були навіть християнські священники. Мусульмани та християни дивилися, як індуси проводять священні обряди, і робили так само. Потім ми всі стали під єдиним прапором і заприсяглися, що відтепер не дозволимо виникнути негативній кармі. У Семрі я теж спробував подолати прірву, що відокремлює бідняків від багатіїв, і дуже в цьому досяг успіху. Тому відповідь на запитання про те, що я дав людям і які зміни привніс у їхнє життя, ви можете дізнатися у жителів тих місць, де я поринав у стан самадхі або поводив яг’ю. Завдяки зусиллям Джитендера і Вірендри Сінхи церемонія мого занурення в самадхі пройшла з незвичайною урочистістю і привернула увагу величезної кількості людей.

Моє тіло замкнули в дерев'яний ящик і закопали в землю. І вже через п'ять хвилин після того, як я повернувся зі стану самадхі, я вже був здатний на те, щоб розповідати широкому загалу про ті ідеї, якими я хотів з ним поділитися. Шарда плакала навзрид і намагалася торкнутися моїх ніг. З усіх боків мене оточили Лаліта, Бебі, Гудді, Міра, Намрата та Харішанкар, які теж плакали. Як швидко люди прив'язуються один до одного!

Коли я збирався їхати, то головний бухгалтер Деварії, Бхуп Нараян Пандей, вирішив мене відвезти. Вірендра теж завів свою машину, але жінки, діти, старі та молодь не хотіли мене відпускати. Я обережно віддалявся від них. Коли підбігла Бхагіратхі, я вже сів у машину. Тепер зі мною залишилися лише спогади про минуле. Потім я приїхав до Бенареса.

У Бенаресі всі ми зупинилися у храмі Санкатмочан. Відья Пракаш Пандей усе організував і потурбувався. Зі мною були також Гіріджа Шанкар Кхетан і Девендра Мішра. Потім приїхав Девендра Шахі, а з ним і доктор Шахі. У храмі зібрався вже досить великий натовп.

Ми насолоджувалися прекрасною місячною ніччю, на березі річки Ганг. Стояла зима, і води Гангу текли рівно і спокійно. Місячне світло відбивалося на поверхні води. По водній гладі ковзав самотній човен. Гхаті, що спускаються до річки, пробуджували так багато спогадів. На гхаті Манікараніка можна було побачити безліч похоронних багать. Ці вогнища нагадували людині про те, що смерть чекає на неї, в нетерпінні, коли ж вона зможе прийняти її у свої обійми. Вона ніби кликала: “Розсипся в попіл, розчинися в мені, розчинися в нескінченності!”

А інший берег річки був абсолютно спокійний, граючи рідкісними вогниками. На той час уже не було чути храмових дзвонів. Пройшло досить багато часу, і я розташувався на даху будинку недалеко від Панчкот гхату, на іншому березі річки, насолоджуючись місячним світлом. Ганг безперервно тік вперед. Вілья Пракаш Пандей зайнявся вечерею. Було вже зовсім пізно, коли ми повернулися до Санкатмочан. Коли птахи почали вітати світанок нового дня, ми знову прийшли на берег Гангу. З'явився і Ранвір Сінх, син Рамран Віджайсінха. Тіні минулого знову воскресли перед моєю думкою. Кожна частина храму говорила про щось своє. Як багато часу свого дитинства я провів у цих вузьких вуличках та провулках. Я згадував своїх друзів і колишнє  життя. Потім ранкову тишу порушили крики: “Хар-хар Махадев!”  і дзвін храмових дзвонів.

Я просувався все далі й далі. Через шістнадцять років я знову повернувся до Сасараму. Вздовж вулиці Джи. Ті. Роуд, стояли значні будинки, які зберігали пам'ять про минуле. Звичайно, за цей час багато чого змінилося. Сучасне життя змінило стародавні фасади, хоча вулиці та перехрестя здавалися такими ж, якими вони були й раніше. Проте туристи, які відвідують це містечко, були вже зовсім не ті, що раніше. Замість традиційного одягу, дхоті та курти можна було спостерігати сучасні костюми. Змінилися і місця для прийому паломників, дхармашали. Неподалік станції юрмився народ, де можна було розглянути знайомі обличчя. На цих вулицях минули багато годин мого безтурботного дитинства і моєї неприкаяної юності. Я згадував забави, які я вигадував разом зі своїми товаришами з навчання, згадував суперечки, які часто закінчувалися бійками. Сасарам чекав на мене, оживляючи спогади минулого. Хрідай Нараян Сінх уже чекав мене тут. Тут був і Махендра та Берістер Сінх. Коли наша машина в'їхала у величезні ворота, то я виявив, що з колишніх часів майже нічого не змінилося.

За лічені секунди весь відкритий простір заповнився натовпом. Сародж виріс, став батьком двох дітей. Крішна теж змужнів. Той, хто  ще вчора був молодий, сьогодні вже почав старіти. Відья Нараян Сінх , Ваджра Нараян Сінх і Рагхурадж Сінх, ті люди, з якими я раніше так часто жартома сварився і конфліктував, теж були тут. Іноді я отримував від них стусани та ляпаси. А сьогодні все було по-іншому. За розмовами ніхто не помітив, як настав вечір. Нам треба було йти в Бісунпуру, а потім у Дарігао. Коли Санджай підігнав джип, то я був здивований до крайності. Берістер сказав: “Санджай, синку, заведи саме той джип, який досі чекає на свого подорожнього. Минуло шістнадцять років, але цей джип, зроблений із заліза і сталі, не перестав надіятися”. Я підійшов до автомобіля і з любов'ю його погладив. Цей джип, пофарбований у захисний колір, зберігав так багато спогадів про моє армійське минуле. Раніше я катався на цьому джипі разом із Сародж Кумар Сінхом та Берістер Сінхом. У той час Сародж був ще маленькою дитиною, хотів провести разом зі мною своє майбутнє життя, а сьогодні він уже батько двох дітей. І його всі знають як доктора Сародж Кумар Сінха.

В очах Берістер Сінха той час теж був пов'язаний з безумствами юності. З одного боку, то було сп'яніння величезного міста, Бомбея, а з іншого – його життя як спадкоємця великого поміщика і землевласника. Через те, що в той час я був льотчиком, то міг запросто зустрічатися з різними людьми з Шиллонга, Пуни, Мумбаї, Калькутти та інших міст. Тоді я був завжди оточений чутками. У той час серед моїх друзів були такі люди, як Суджит Кумар, Вішваджит, Радж’яшрі, Пран і Махмуд, а також Рамананд Сагар, Ен.Сі.Сіппі, Кохлі, Бехл, Біндра та інші продюсери. Моїми добрими друзями були Нареш Кумар, Рамаян Тіварі, Ральхан та Пальсікар. Тоді моє життя ніби погойдувалося на морських хвилях. Я був багатий, і міг у будь-який час вирватися з тісних вуличок Бісунпури та Сасараму, щоб вирушити до найбільших міст світу. Де я тільки не побував! Одяг, який я носив, породжував новий напрямок у моді. Я прославився в таких місцях, як Шиллонг, Тінсукія, Гаухаті, Дібрутарх, Кохіма, Дімапур, Імпхал, Нагаленд і Маніпур.

Але зараз усе змінилося, тому що змінився і я сам. Змінилися люди, яких я знав раніше. На обличчях деяких з них пролягли зморшки стурбованості, а на інших цвіли квіти божественної милості. Хтось розвивався, а хтось рухався у бік неминучого занепаду.

Тепер я став предметом обговорення і пильного спостереження в Сасарамі, який уже не здавався таким давнім, як раніше. Він дуже змінився. Проте, його вулиці були ті самі. Їх місцями замостили та покрили асфальтом, на старій основі збудували щось нове. І ці старі вулиці розповідали мені довгу історію, починаючи від Шершаха Сурі та до наших днів. Дорога, якою я їхав, ніби казала мені: “Все змінилося, але я залишилася колишньою. Як довго я чекаю на тебе. Скільки мандрівників уже прийшло і пішло, але ти ніяк не з'являвся. Мої друзі, інші дороги, втішали мене. Вони говорили: “Не втрачай мужності, чекай! Ми допоможемо тобі і якось направимо його саме на цей шлях! Якось він обов'язково прийде!” І їхнє пророцтво збулося, адже ти справді прийшов!”

Природа постійно посилає людині ті чи інші знаки. Одного разу їй доведеться повернутися туди, звідки вона почала свій шлях. Поступово всі дороги вестимуть її саме в цьому напрямку. Для того, щоб відбулося щось нове і незвичайне, необхідно зробити незвичайний вчинок. Природа намагається, докладає зусиль, але й людина нічого не може вдіяти без допомоги тих істину, хто пізнав істину. Природа ніби казала мені: “Як я рада, що ти, нарешті, прийшов! Ти навчив мене рухатися вперед, але тепер я сподіваюся, що ти даси мені довгоочікуваний відпочинок. Я чекала появи просвітленої людини, і коли така людина прийшла, то здалося, що так має бути завжди. Ти здається мені таким рідним. Майбутнє покаже, наскільки люди можуть вказувати один одному шлях до світла”. Коли я прибув у Бадрінатх, то дорога перестала розмовляти зі мною.

Смеркало. Як тільки настав вечір, Камла, Вімла і Крішна стали наполягати на тому, щоб вирушити до Бісунпури. Всі згадували минулі дні, і Крішна Радж Сінх, і Браджра Сінх, і Відьянарян Сінх. На той час Санджай уже підігнав джип. Ми розсілися по місцях і джип стрімко поїхав Джи.Ті.Роуд. Нескінченна дорога розстилалася, як позаду машини, так і попереду. Змінюються засоби пересування, змінюються види транспорту, але дорога залишається колишньою. Коли ми прибули в Кхерадіх, я згадав про Дхананджай Сінха і Мрітьюнджайя Сінха, а в Махапурі – про Нагіна Сінха, Рамп'яра і Пуджарі Джи.

Спогади постали перед моїм мисленним поглядом, ніби все це відбувалося зі мною зараз, проте, через деякий час минуле знову ховалося за щільною завісою. Воно з'являлося на мить і знову зникало. Хтось приходив, хтось йшов, а джип їхав уперед, залишаючи все інше позаду. Я згадував, як бив мене різками директор нашої школи, Джагдіш Лал, згадував, як мене тягнув за вуха і змушував присідати Дваріка Пратап Сінх, як бив мене вчитель Бхікхарі Лал. Згадував свої зухвалі витівки та прокази. Саме тоді й формувався мій характер. На кожній вуличці, у кожній кондитерській, тут є щось, що нагадує мені про минуле. Де тепер ця моя наївність, ця чистота? За шістнадцять років усе зникло, ніби нічого цього не було. Ставок залишився тим самим. Але населення на березі ставка значно додалося. Раніше тут була курна дорога, а сьогодні її заасфальтували. Настала ніч, а я все ще блукав стежками минулого. Потім наш автомобіль в'їхав у Бісунпуру.

Як далеко я поїхав з цих місць! Подорожував країною, подорожував за кордоном! Колись я покинув ці поля та квіткові клумби заради загазованості великих міст. І ось я знову тут. Той самий Лаллан, що й учора, але сьогодні – Капіл. Вчора я був сином селянина, а сьогодні – йогом. Шістнадцять років тому Лаллан пішов зі сцени.

Життя було все тим же, тим же був і мандрівник, але як разюче змінилися його думки! Як тільки я вийшов з джипа, підійшов мій батько Чандрама Сінх з квітковою гірляндою в руках. Він торкнувся моїх ніг і почепив гірлянду мені на шию. Я дивився на всі боки. Величезне дерево піпал стояло на тому самому місці, де раніше я звик гратися. У ті часи, коли ми відчували, що до дерева прямує батько, то розбігалися в різні боки. У той час мені не вистачало мужності відповідати на запитання батька. І ось зараз він стояв переді мною. Але це була вже не зустріч батька сином. Тут, перед йогом стояв його послідовник. Батько думав про щось, а я невідривно на нього дивився. Він зовсім не змінився. Він сказав: “Ти мій син. Вчора ти захищав небо над нашою батьківщиною, а сьогодні став духовним лідером, махатмою. Як багато змінилося! І я дуже радий, що сталося саме так. Сьогодні я від щирого серця вітаю великого відлюдника, який ховається в тілі мого сина. Адже він думає про благо всього людства. Ти, звичайно, і раніше думав про те, як допомогти нашій країні. Але раніше, коли ти дбав про благо нашої країни, до цього прагнення примішувалися егоїзм та марнославство. А тепер  ти став досконалою людиною, тому що повністю відкинув матеріальний світ. Ти вбив минуле, вбив самого себе, і для тебе почалося нове життя. Якщо людина вбиває себе в ім'я ідеалів гуманізму і людяності, вона не вмирає, а забезпечує собі вічне життя. Це і є справжнє життя. Таке життя стає прикладом для захоплення та наслідування. Воно не належить нікому, але водночас належить усім людям. Йому не потрібний дім, не потрібне господарство, тому що весь світ стає для нього домом. Така душа долає всі перепони, розриває всі родинні зв'язки, стаючи повністю вільною.”

Мимоволі на моєму обличчі розквітла посмішка. Я думав: “Так, саме таким має бути батько, відчуженим, тим, хто любить істину і людей”. Адже батьки, побачивши своє чадо в одязі відлюдника, майже ніколи не радіють. А мій батько здається настільки щасливим, що його щастя не описати словами.

Батько продовжував говорити: “Лаллан, я все про тебе знав. Люди повідомляли мені новини про тебе. Про те, як ти купив чайну плантацію, про те, як організував величезну друкарню, про те, як купив власний літак. Я дізнався, що ти мандрував за кордоном. Я бачив, що ти живеш у розкоші. Можливо, я й сам мріяв колись про таке життя, але батьків не можна оцінювати з погляду багатства. Принаймні наша культура не навчає цього дітей.”

“Адже гроші приходять і йдуть, а любов батьків безцінна. Тому в той період я не був дуже тобою задоволений. Мені здавалося, що ти заради грошей вибрав неправильний шлях. Я не хотів вірити, що ти, син землевласника, приїхав у місто і забув про своє коріння. У дитинстві ти був вегетаріанцем і любив ходити серед квітів. Тому мені здавалося неможливим, що ти здатний забути минуле в гонитві за матеріальними благами. Адже людина завжди з чимось пов'язана. Але ти здається абсолютно неприв'язаним ні до чого. Ти розчинився в якомусь незнайомому мені світі. Але коли я отримав звістку про те, що ти пішов від світу і став відлюдником, моє серце наповнилося радістю.”

“Раніше Лаллан був сільським жителем, який звик жити у палаці. Богиня багатства, Лакшмі, сама приходила до нас на уклін. Як же тепер мій син може ходити незліченними дорогами абсолютно без взуття? Я дивився на зображення Будди та Махавіри, але думав про тебе. Твоя мати казала, що ти кілька разів приходив сюди просити милостиню, але це було лише твоє тіло, а душа була відсутня. Однак мені було складно це зрозуміти. Я хотів сам на власні очі побачити тебе. Я все думав, коли ж я, нарешті, зможу зустріти тебе і надихнути тебе на подальші духовні подвиги?”

“І ось сьогодні життя знову поєднало нас через шістнадцять років. Ти пішов з дому після свята Холі, і повернувся сюди теж після того, як пройшло це свято. Тільки між святами була шістнадцятирічна перерва. Діти виросли, а молодь постаріла. Літні люди покинули цей світ, а села перетворилися на міста. Місце возів, запряженими биками, зайняли машини, вантажівки та автобуси. Замість плуга на полях тепер використовуються трактори. З одного боку, ми бачимо розвиток і прогрес, вчені, винаходячи все нові механізми, знецінили людське життя, а з іншого боку – ти хочеш зберегти стародавню культуру і побудувати на ній основу нового майбутнього”.

“Життя – це вічний рух, природа надала нам все необхідне для цього. Але людина хоче отримати все й одразу. І наука шукає способи задовольнити всі бажання людини за допомогою різних машин і механізмів. Вчені навіть винайшли хімічну зброю, яка може вбивати людей, ніби вони були комарами, клопами чи мишами. Наука прагне зберегти машини та знищити людину. А ось ти, відкинув усі мирські радості та матеріальні вигоди, і прагнеш пояснити всім, наскільки важливе людське життя. З одного боку, механічне існування, де природа служить лише інструментом на шляху до виконання задуманого, а з іншого – істинне життя людини, невіддільне від природи. З одного боку – руйнація, з іншого – творення. Руйнування проникає в наш світ дуже швидко, з тією ж швидкістю, з якою машини та механізми витісняють людину з усіх сфер життя. Без них людина вже нічого не може зробити. Але ти намагаєшся повернути людині її первісну велич. Адже людина – це втілене творення, але вона просто заблукала на дорогах життя. Ти ж надихаєш багатьох людей вирушити на пошуки істини.”

“ З одного боку – внутрішня боротьба і занепокоєння розуму, з іншого – глибокий спокій і душевне задоволення. З одного боку – страх смерті, з іншого – її ніжний образ. Перед нами обидві реальності, ми можемо вибирати. Я веду своє походження зі стародавнього роду, який налічує багато сотень років. Я бачив і минуле, бачу і сьогодення. Бачу, що сьогодні мій власний син, забувши про розкіш, відправився в дорогу босоніж. Люди перестають бути жертвами обставин. Якби Будда і Махавіра не знайшли нічого цінного під час своїх поневірянь, то навіщо б вони відкинули розкіш своїх палаців?”

“Напевно, на духовному шляху людина може знайти те, що шукає. І ти теж знайдеш усе те, що до тебе знайшли ці великі титани духу. Адже якби твої пошуки були абсолютно безплідними, ти не став би тим, ким став. Шістнадцять років пішло в тебе на те, щоб повернутися до батьківського дому. Але я твердо вірив у те, що одного разу ти повернешся до Сасараму, щоб повозитись у рідному пилу і посипати ним голову. Адже саме ця земля виростила тебе і виховала.”

 Я сів на пагорбі в оточенні людей. Тут були й друзі дитинства, і члени моєї сім'ї, і просто мешканці села. Я побачив, що за той час, що я був відсутній, у житті моїх земляків сталися великі зміни. Зникла величезна прірва між старшими та молодшими за віком, за становищем та за званням, не було жодних натяків на дискримінацію за кастовою ознакою. Можна було побачити, як поміщик сидить поруч зі своїми селянами. Хоча чоловіки та жінки ще не спілкувалися відкрито, як на Заході, але вже й сліду не залишилося від колишньої суворої ізоляції жінок. Я бачив, що діти вже не відчувають панічного страху, побачивши батька, як це було з нами, бачив, як невістки розмовляють зі свекром, а чоловік з дружиною. Шістнадцять років тому про таку свободу звичаїв навіть подумати було неможливо. Батько продовжував говорити, я ж спостерігав за тим, що відбувається, і уважно слухав. Помітив, що зникла відокремленість між селами, і це теж була прикмета нового часу.

Мій батько був революціонером. Він залишив королівський повітряний флот заради революції. Британський уряд утискував батька, але не міг зламати його бунтівний дух, знищити його прагнення свободи. Однак після отримання Індією Незалежності, батько і сам став політичним лідером, який утискував людей задля посилення власної влади, заради власних привілеїв.

Так природа керує життям людини. Людина народжується, розвивається, деградує, помирає. Причина породжує наслідок. Безперервно відбуваються процеси об'єднання та роз'єднання. Вчорашні величезні сім'ї сьогодні перетворилися на кілька сімей меншого розміру. Хтось, як і раніше, залишився поміщиком, хтось зайнявся політикою чи управлінням. Село почало орієнтуватися на місто, а місто – залежати від села.

Я сидів в оточенні близьких людей і бачив, то образи минулого, то прикмети сьогодення. Мати Чандрашекхара схопила мене за бороду, погладила і промовила: “Е, синку, що ж ти наробив? І заплакала. Інші жінки почали її умовляти, що, мовляв, так говорити недобре. Жінки говорили моєю рідною мовою, яка звучала чудовою музикою. Я впізнав цю жінку, яка була моєю сусідкою. Коли мені необхідно було перебратися на інший бік ставка, то дорога проходила повз їхній будинок. На даху я часто бачив цю жінку.  Шакунталу, а також Лаліту, Чандрашекхара або Камлу. Я зовсім вільно заходив на територію їхнього особняка, коли мені було потрібно. Тоді Лаліта була маленькою дівчинкою, яку я тягав за кіску. Вона почала плакати, і на її крики виходила Шакунтала. Дізнавшись, у чому річ, вона від душі сміялася, а потім обов'язково мене годувала. Їхній будинок став для мене рідним. Ця жінка ставилася до мене, як мати, ось чому вона гладила мене по бороді та волоссю. Вона сильно постаріла. Але наступного разу,  коли я окинув поглядом натовп, не було вже ні Шакунтали, ні Лаліти, ні Камли, ні Чандрашекхара.

Вся молодь нашого села мріяла мене побачити. Підійшов мій близький друг Баччан Сінх, з'явилися наші далекі родичі, а також Вімла та Рамашанкар Тіварі. Баччан схвильовано привітав мене. Він змінився, постарів. Він дуже хотів нехай ненадовго бачити мене у власному домі. Я несподівано сказав: “Гей, Баччане, ти наплодив так багато дітей, що тепер і в цих дітей почали з'являтися діти!” Баччан відповів: “Між мною і тобою величезна різниця. Я живу в селі, а ти – в Гімалаях”.

Я сказав, що прийду через деякий час, і він пішов готуватися до мого приходу. Я ж підвівся зі свого місця і попрямував уперед, а за мною пішов багатотисячний натовп. Я побачив все той же величезний особняк, а поряд з ним розлоге дерево. На місці старих будинків височіли нові будинки, що йшли дахами в небо. Старий особняк ніби насміхався з мене: “Гей, синку, тобі вдалося втекти! Ти правильно зробив, інакше і тобі довелося б задихнутися в моїх стародавніх стінах. Адже всередині мене похована пам'ять про багато поколінь. Старі люди йдуть, нові приходять. Кілька разів мене намагалися зламати та перебудувати на власний смак. Вони намагаються зламати та переробити мене, а краще б їм спробувати зламати та переробити самих себе! Але ти зумів розірвати зі мною зв'язок. Хоч ти й стоїш зараз переді мною, проте сам ти далеко, і всередині в тебе Гімалаї”. Потім особняк затих. Ці стародавні стіни з каменю та цегли передали мені своє мовчазне послання. Я з пошаною вислухав  його. Адже саме з цим особняком, із цим деревом біля воріт пов'язано так багато спогадів! Скільки весен і осеней мого життя бачили вони!

Мене оточили родичі. Мати дядька Рагхураджа дуже постаріла. Вона казала: “Гей, Лаллан, синку! Ти повернувся тільки через шістнадцять років! Мати покинула цей світ, згадуючи про тебе”. Я посміхався, слухаючи її слова. Усі хотіли мене обійняти, притиснути до грудей, поділитися своєю любов'ю. Старий дім пишався мною. Він ніби хотів сказати, що саме він виростив мене, змушував мене сміятися і плакати, бив і втішав, але сьогодні він готовий сотню разів схилитися переді мною в шанобливому поклоні за те, що я зумів відкинути матеріальний світ і вирушив на пошуки світу духовного.

Я не заходив усередину, а пішов до будинку Баччана. Не залишилося вже багатьох людей із тих, на руках яких я виріс. Вони пішли в інший світ. Коли я проходив повз будинок Гульбасії, то спогади наринули з новою силою. Ця маленька дівчинка дуже мене любила. Вона була веселою і безпосередньою за своєю природою, і щоразу, коли вона випадково зустрічала мене серед полів, то розцвітала так, ніби побачила свою найближчу людину. Тепер їхній рід повністю занепав, про що говорив і напівзруйнований фамільний будинок. У дитинстві Гульбасія лазила по деревах, як хлопчик. Вона діставала плоди манго і пригощала мене ними. Вона також часто сварилася і билася з Лалітою. Я дивився на знайомі з дитинства місця, але від минулого залишилися лише спогади!

Біля дверей будинку Баччана вже зібрався великий натовп. Як часто я проводив тут час разом зі своїми друзями. Будинок Сур’я Нараяна був по сусідству, і ми збиралися саме в цій вітальні, щоб обговорити свої плани та мрії. Я часто рятувався тут від лютої полуденної спеки. Саме тут ми збиралися, щоб організувати культурні заходи чи спортивні змагання на селі. Ще в зовсім юному віці я написав тут свої перші твори, романи “Краплі надії” і “Розгортаються локони”, а також п'єсу “Бажання матері”. І Сур’я Нараян, і Баччан спонукали мене розвивати свої літературні таланти. Моя єдина п'єса завжди ставилася на тому чи іншому культурному заході. Саме тут я, потай від усіх, писав свої твори. Іноді сюди пробиралася Гульбасія і приносили мені їжу, іноді я їв у Баччана або Чандрашекхара. Я не дуже любив навчатися, віддаючи перевагу грі. Саме тому я ховався вдома в Баччана, або десь на даху, під навісом. Дорослі втомлювалися мене шукати, а коли знаходили, то сильно мене карали. Тут спогади відступили, бо підбігли Сур’я Нараян і Вішванатх і дивилися на мене витріщивши очі. Обидва вони досягли великих успіхів у торгівлі. Сур’я Нараян сказав: “Ваша єдина п'єса – це справжній шедевр!  Але ви залишили свій величезне багатство, пішли від світу. Який мені тепер сенс хвалитися тим, що я став успішним бізнесменом? Час іде, і все змінюється. Хто б міг подумати, що вчорашній хлопчик, який жив тут, як принц, яким пишалося все село, від імені якого тремтіли всі місцеві бандити, сьогодні став йогом і віддалився від нас настільки, що ми навіть не можемо покликати його, як раніше.”

Сур’я Нараян розчулився. Я благословив сина Баччана на шлюб і хотів уже повернутися, але жінки перегородили мені дорогу. Позаяк уже стемніло, вони підносили до мого обличчя ліхтарі та світильники, щоб розглянути мене краще. Мої однолітки, на відміну від мене, виглядали постарілими. Тому моє чорне волосся викликало здивування. Жінки з подивом гладили мою бороду і волосся, просили у мене благословення для себе та своєї сім'ї. Запитували мене про те, чи я пам'ятаю ту, чи іншу подію з минулого? Вже було десять годин вечора, але люди й не думали мене відпускати, вони юрмилися на кожному перехресті. Мені довелося повернутися до порога рідного дому.

Коли я заспівав “Алакх Ніранджан”, то спочатку опустилася глибока тиша, а потім усі люди одночасно заплакали. Атмосфера довкола мене несподіваним чином змінилася. Крішна, його мати та дружина хотіли втягти мене в дім, але я вперто стояв на тому місці. Я взяв у них милостиню і почав просуватися до інших будинків. Тут жили мої родичі та друзі. Хтось із них став політичним лідером, хтось – бізнесменом чи управлінцем. Усі хотіли затягнути мене у власний дім, але це не вийшло. Я благословив дітей, зібрав кашу-кхірчі як милостиню, і пішов своєю дорогою.

Осторонь дороги батько побудував для себе і своєї нової дружини, принцеси, інший будинок. Там він жив разом із сім'ями Камли та Вімли. Там чекали на мене ще сотні людей. Я зібрав милостиню і попрямував у бік Сасараму. Було вже за північ, але в селі ще ніхто не лягав спати. На джипі ми приїхали в Сасарам, куди вже дісталися мій батько, дядьки та брати. Через деякий час прийшов Бабу разом із Тулсі Сінхом. Ми дуже довго розмовляли, але потім все-таки втома взяла своє, і всі заснули. Я ж разом із доктором Сародж Кумар Сінх, Санджаєм та Бейджнатх Сінхом вирушив у Дарігао. Савіта приїхала з Патни, і теж приєдналася до нас, так само як і Девендра Мішра з Падрауни.

Через шістнадцять років джип перетинав долини Кеймура. З Дерігао у мене були пов'язані особливі спогади. Коли я ще служив в армії, то у вихідні проїжджав цими дорогами, і тоді всі рослини та тварини здригалися при моєму наближенні. Сьогодні ж вони були спокійні, як краплі роси, що лежали на листі, і з усією щирістю вітали мене.

Учорашній день був просякнутий егоїзмом, який сьогодні сплив невідомо кудись, подібний до вод бурхливої ​​річки. Сьогодні не залишилося ні егоїзму, ні страху перед життям. Залишилася чиста любов, чисте блаженство. Через деякий час ми вже були оточені стінами стародавнього особняка, історія якого була пов'язана з такими іменами, як Ганді, Неру і Субхаш Чандра Бос. Але тут уже не було ні Уми, ні Пратіми, ні Кавіти, ні Савіти, ні Кіран, ні Мадхурі. Коли я покинув цей дім, вони все ще грали у дитячі ігри. Однак гори анітрохи не змінилися. Різниця лише в тому, що раніше вони були спокійні, а сьогодні їхню безтурботність порушили терористи.

Минуле пішло так далеко, але в той момент здавалося, що до нього можна доторкнутися рукою. Я залишався там протягом деякого часу, а потім разом з Девендрою Мішрою і Санджаєм вирушив до Бенареса.

Настали сутінки на берегах священного Гангу. Він нічого не хотів повідомити нам, воліючи зберігати мовчання. Я спостерігав, як священна річка, самовіддано прокладає собі шлях у гірських ущелинах, і, стікаючи в долину, стає безтурботною і спокійною, річкою, що приносить благо людям. Вона анітрохи не схильна до марнославства , адже вона – донька Гімалаїв, яка прагне до океану. У неї вливаються незліченні річки та струмки. Вона завжди прагне вперед, благословляючи всі перешкоди, які зустрічаються на її шляху.

Священний Ганг ніби каже: “Я – ніщо, і ніщо мені не належить. Вся вода, з якої я складаюся, була віддана мені річками й струмками, що стікають з гір. Я течу по землі між двох берегів, але й вони мені не належать. Ти став відлюдником, садху. Однак, все у своєму житті ти отримав без зусиль, як і я. Тебе плекало суспільство, вирощувала природа, батьки дали добре ім'я. Тобі нічого не належить. Люди будуть вважати тебе святим, оголошувати тебе своїм помічником на шляху до просвітління. Але ти маєш продовжувати свій шлях. Адже я теж завжди прагну вперед, і досі не зупинилася жодного разу, попри те, що люди перегороджують мене греблями та прагнуть змінити моє русло. Люди прославляють мене, оголошуючи мою воду живою водою, але це мене не зупиняє. Я зливаюся з океаном, я течу і по просторах космосу. Я перетворююся на сніг на гірських вершинах, але моя справжня природа – вода. Ти ж – людина. Ти – відлюдник, тому продовжуй свій шлях, навіть якщо люди кидатимуть у твої чисті води помиї та сміття. Бери з мене приклад.”

“Тобі теж доведеться зіткнутися з насильством і несправедливістю. Ти ж продовжуй йти вперед, не змінюючи своєї святості. Кажуть, що текуча вода ніколи не стає брудною. Тоді й сама природа тобі допомагатиме, стане на твій бік. Тоді ти зможеш змінити мислення людей на більш позитивне”.

“Зі мною теж відбувається щось подібне. Всі струмки й річки, впадаючи в мене, очищаються. Мої води – це потік любові. Люди приходять до мене, переповнені релігійним благоговінням, забуваючи про всі свої турботи. Всі люди різні. Є серед них і грішники, і великі праведники. Але всі вони роблять омовіння на моєму березі. Я спостерігаю за ними, змиваю всі їхні гріхи. І в мені зливаються докупи й води брудного каналу, і води чистого струмка. Вони перетворюються на єдиний потік любові.”

“Ніхто не хоче грішити, чинити насильство і злочини, тому що знає, що його власна карма потім обрушиться на нього подібно до важкого молота. Проте, коли людина потрапляє у сіті суспільства, їй з них не вирватися. Вона прикривається білосніжним одягом духовності й чесноти для того, щоб переслідувати свої егоїстичні інтереси. І найнебезпечнішими перевертнями є саме ті люди, які покликані служити інтересам духовного розвитку людства, так звані отці нації. Своїми діями вони позбавляють наш народ життєвої сили. Для них влада, політика та релігія є предметами торгу.”

“Сидячи на моїх берегах, релігійні діячі закликають людей стати на шлях духовного розвитку, закликають жертвувати гроші на будівництво храмів. Політики заходять до моїх священних вод, щоб очиститися, але, роблячи омовіння, думають у цей час зовсім про інше. Своїми діями вони заохочують міжнаціональні конфлікти, расову дискримінацію, протистояння різних релігій. Але я вбираю в себе їхні грішні думки та течу далі. Адже у світі все буває, хтось служить розвитку суспільства, хтось його руйнуванню. Усі процеси мають право на існування”. Ганг продовжував говорити, а я, зачарований його словами, ніби плив уперед на його хвилях.

Через шістнадцять років я стояв на її березі у священному Бенаресі. Я взяв човен і переправився на другий берег, а потім пішов уздовж берега піском. Я питав у піщинок, хто проходив до мене цією дорогою? Адже вони всі пам'ятають. Піщинки піднімалися в повітря, кружляли переді мною, відповідаючи: “Про що ти говориш? Адже ми постійно переміщуємось. Ганг переносить нас із місця на місце, а потім тягне разом із собою в бездонний океан. Все змінюється. Зараз це місто називається Бенарес, Варанасі, а не Каши, як було раніше. Ти шукаєш Каши свого минулого, але ж місто змінилося. Зараз уже не збереглося того місця, де сидів легендарний мудрець Вьяса, тут уже не побачиш божественний танець Шиви. Залишилося лише небагато з того, що пов'язане з істинною історією Варанасі та священного Гангу. Тепер тут неможливо зустріти справжніх відлюдників. В ім'я прогресу знищується давня, справжня культура цих місць. Заклики на честь Шиви “Хар-хар Махадев!”, на честь Крішни та Рами “Харе Рама, Харе Крішна!”, давно вже стали символами тих, хто має певну пристрасть до наркотиків. Саме такі люди наповнили тепер Бенарес.”

“Подумати тільки! Адже це – те саме місце, історія якого пов'язана з іменами Рами, Крішни й Шиви. Тут жили великі мудреці давнини: Вішвамітра, Тулсідас, Маркандея Муні, Гаутам, а також Парашара, Будда, Махавіра і Вьяса”.

“Це місто, Каши, вирішило обрядитися в новий одяг, одяг сучасності, при цьому зруйнувавши минуле. Якщо так піде й далі, то зірка священного міста Каши закотиться, і зійде нова зірка сучасного Бенареса. Тоді замовкне голос храмових дзвонів, а з вулиць цього міста зникнуть святі та відлюдники.”

“Варанасі – місце, пов'язане з ім'ям Шиви. Але зараз цей вплив починає слабшати. Відлюдників стає дедалі менше. У місцях спалення трупів тепер живуть лише привиди, а гхаті, сходи, які ведуть до річки, стали розсадником бруду і нечистот. Здається, що місто вже давно вражене невідомою хворобою. І навіть Ганг, що очищає від скверни, перестав змивати людські гріхи.” Так піщинки висловлювали свої думки, висловлювали те, що їх турбувало в першу чергу, і їхній голос був сповнений невимовної печалі.

А священний Ганг продовжував свій біг у потоках неяскравого світла. Я вирішив повернутися туди, де колись прогулювався легендарний мудрець Вьяса. Тут же свого часу жив і Шанкарачар’я. Тут царювало незвичайне спокій, бо це було справжнє царство спогадів. У міру того, як я йшов уперед берегом річки, Ганг занурювався у темряву, а в місті засяяли численні вогники. Почувся передзвін храмових дзвонів. Було вже досить пізно, коли я дістався до гхату Панчкот, а звідти до місця спалення трупів, на шмашан. Нічну тишу прорізав тріск численних язиків полум'я. Невідомо, скільки душ тієї ночі прощалося зі своїм тілом. Рвалися колишні тонкі зв'язки. Але люди намагаються не замислюватися над тлінністю свого існування.

Бенарес був уже не той, що раніше. Тому Рагхунатх Соні купив для мене квиток, і я вирушив до Лакхнау разом із Санджай Сінхом. Я знаходився там лише кілька днів тому, коли повернувся зі своєї поїздки до Гімалаїв. Зазвичай я зупинявся в домі у залізничного касира, Баччі Лал Варми з Неру Нагара або на Фейзабад Роуд, у Даліганджі, у пані Тари Агравал. Вона жила разом зі своїми дітьми, Ракешем і Раджешем, і вже давно стала на шлях духовності. Але цього разу я прагнув самотності. Тому замість того, щоб піти в дім Тари, я вирушив у будинок до Б.Л.Варми. Адже якби я пішов до Тари, то люди відразу ж довідалися б про це, і зібрався б великий натовп.

Як тільки Шобха і Шакун побачили мене, то дуже зраділи. Раджеш, Сону і Мону почали грати зі мною, як діти, забувши про те, що я – відлюдник. Вони ніби подарували мені друге дитинство. Якою приємною буває любов дітей! Хоча я не був у цьому будинку вже досить давно, але розрив у часі не відчувався. Я одразу ж отримав усе те, що мені було потрібно. Ця сім'я, хоч і живе, занурена у мирські турботи, але, з іншого боку, є оплотом духовності. Члени цієї сім'ї ставляться до кожного гостя, як до божества. І навіть зробивши для гостя все можливе і неможливе, скромно відмовляються визнати свої заслуги.

Санджай забронював для мене квиток до Хальдвані. В очікуванні від'їзду я спостерігав за пробудженням Лакхнау. Це стародавнє місто пробудилося до нового життя. Часто я, лежачи на спині, дивився на небо, а коли втомлювався від цього заняття, то вирушав на прогулянку. Але я ніде не знаходив спокою. З людиною завжди відбувається щось подібне. Що б він не робив, йому завжди хочеться зайнятися чимось іншим. Здається, що людина постійно чогось шукає. І як тільки людина відчуває хоча б невеличку радість у чомусь, то вона прагне зміцнитися в цьому стані. Але якщо попереду маячить обіцянка ще більшої насолоди, то людина, не замислюючись, кидається вперед, забувши про минуле. Прагнучи великого щастя, людина забуває про маленькі радощі. І людина буде блукати в пошуках власного щастя до тих пір, поки не розлучиться з життям, або поки, нарешті, не знайде те блаженство, яке шукала. Це блаженство може для неї полягати як в об'єктах матеріального світу, так і у світі духовності. Але все одно, людина завжди біжить вперед, прагнучи випередити інших.

У цій сім'ї відбувалося те саме. Люди перебували у постійному пошуку. Батьки були на всі готові заради сімейного благополуччя, а діти мріяли досягти помітного місця у суспільстві. Я привніс у життя цієї сім'ї тимчасове пожвавлення. Я приніс із собою відчуття блаженства, яке знаходилося зараз, не пов'язане ні з минулим, ні з майбутнім. Шобха хотіла отримати від мене частинку цього блаженства, але не хотіла докладати до цього жодних зусиль. Вона не любила труднощі. Істина лякала її, і вона вважала за краще перебувати в ілюзіях. Шакун і Раджеш вірили лише в силу науки. Що ж до Сону і Мону, то вони ще були дуже недосвідченими в життєвих справах, тому часто затівали зі мною суперечки та намагалися мене розсмішити. Варто людям провести разом якийсь час, і вони вже прив'язуються один до одного. Саме так виникають нові прив'язаності, нова карма. Десь виникає новий зв'язок, а десь такий зв'язок розпадається. “Чуже” протиставляється “своєму”, звичному. Але головна істина нашого життя знаходиться за межею цієї дуальності, і хоча вона завжди поряд з нами, знайти її нелегко. Людина шукає істину десь в іншому місці, забуваючи, що вона завжди поряд. Проте життя ніколи не стоїть на місці. Так само мінливе і блаженство, який би характер воно не мало, незалежно від того, чи пов'язане воно з матеріальним світом, чи зі світом духовним.

Саме такі думки займали мене на той час. Я підвівся над суєтними турботами й перебував у просторі, де, крім мене, більше нічого не було. Зник, як фізичний світ, і світ духовний. Не було навіть мого тіла. Всі звикли звертати свій погляд назовні, я ж дивився вглиб себе. Люди звикли гнатися за успіхом, нещадно експлуатуючи при цьому свої фізичні тіла, не думаючи ні про що, крім матеріальних благ. Я ж був вищий за це.

Людина це вічний мандрівник, який балансує між істиною і брехнею, долаючи на своєму шляху безліч перешкод, але рано чи пізно, він прив'язується до чогось, а до чогось іншого починає відчувати стійку огиду. Якщо він розлучається з тим, до чого встиг прив'язатися, то відчуває біль, якщо ж знову знаходить втрачене, то радості його немає межі. Ось і Шобха перебувала у вічній гонитві за щастям, але природа цього щастя мала тимчасовий характер. Шобха знаходилася в полоні ілюзій.

Потім прийшов Санджай. У його руках був кошик із фруктами та квіткова гірлянда. Разом з ним приїхали пани Джаганнатх Сінх і Бадрінатх Сінх. Машина була припаркована неподалік. Я дивився на тих, хто знову прийшов, бо ще напередодні Санджай попрощався з нами й вирушив до Сасараму, за сотні миль від того місця. Адже я не зміг у Сасарамі зустрітися з Джаганнатх Сінхом. Минуле знову мене переслідувало. Проте, Шобха здавалася дуже задоволеною. Вона отримала можливість служити дорогим гостям. Таке ставлення відразу руйнує стіни відчуження, споруджені між людьми. Саме так ми можемо наблизитися до Бога.

Який відносний час! Коли людина переживає важкі моменти свого життя, то, здається, що вони ніколи не закінчаться, і час повзе повільно, як черепаха. А моменти справжньої радості пролітають непомітно. У той день ми за розмовами теж не помічали потоку часу. Я пообіцяв знову повернутися до Сасараму.

Саме того вечора мені треба було їхати в Хальдвані та Найніталь. Перед від'їздом до мене зайшли побачитися пані Тара Агравал та Анупама. З Канпура приїхала Вімла разом зі своїм чоловіком Нарасінх Дасом. Арун зібрався вирушити в дорогу разом зі мною. Згодом він став Ніт’янандою Авадхудом.

Люди приходять і йдуть, це – закон життя. Але буває, що ми розлучаємося з чимось, але воно продовжує жити в наших спогадах, і тоді ці спогади починають створювати майбутнє.

Невідомо, якою незліченною безліччю доріг я у своєму житті пройшов! На заваді мені, напевно, зустрілися сотні тисяч попутників! Адже справжній йог схожий на потік, який завжди рухається. Він прагне вгамувати спрагу інших. Він вбирає всі притоки й дрібні річечки для того, щоб, зрештою, злитися з безмежним океаном.

Справжній йог повинен чинити так само, беручи приклад з великих річок. Він повинен спуститися з гір, вийти з рятівної усамітненості печер до людей. Тоді він зможе показати людям шлях до просвітління, демонструючи їм свої надприродні здібності та знайомлячи їх з практикою самадхі та іншими практиками.

Необхідність визначає перебіг подій. Розпач і безробіття породжують проблеми. Саме це – ті питання, які в нашій країні потребують негайного вирішення. Але навряд чи колись вони будуть вирішені. Розв'язання цих проблем можна шукати тільки в почутті внутрішнього задоволення, яке розвивається завдяки внутрішній силі людини. Йога – це спосіб вирішити нерозв'язні протиріччя, а самадхі – це найвища мета йоги. Це стан, коли справжній йог, повністю відкинувши матеріальний світ, занурюється у стан безмежного блаженства та усвідомленості. Розум заспокоюється і проявляється внутрішня сутність людини. У фізичному світі залишається тільки тлінна оболонка. Саме так можна пізнати свою справжню силу, той простір, де воєдино поєднуються причина і наслідок, руйнування та творення.

Я вирушив у дорогу разом з Аруном. У штаті Уттар Прадеш кілька політичних лідерів мали особливий успіх. Серед них були Прадіп Нараян Сінх та Санджай Сінх. Саме від цих людей залежало майбутнє нашої країни. І ці люди розшукували відлюдників, йогів, тантриків та астрологів, щоб ті допомогли їм у їхній політичній боротьбі. Для них у нашій країні не було нічого такого, що не можна було б продати чи купити. В їхніх промовах правда перемішувалась з брехнею, а обіцянки сипалися без зупинки. Вони вважали, що за гроші можна купити все, навіть духовність та релігію. За допомогою грошей вони впливали на політику, купуючи голоси виборців. І з цього не робилося жодної таємниці. І в руках таких людей знаходиться майбутнє нашої країни! У наш час політичні діячі, діячі культури та мистецтва, журналісти та репортери – продаються всі, без винятку. Я думав про все це перед тим, як сісти на поїзд, що вирушає до Гімалаї. Гімалаї чекали на мене вже протягом дев'яти місяців.

Нарешті, я віддалявся від суєти й галасу. Ті, хто останнім часом став для мене близьким, віддалялися все далі, а ті, хто був від мене далекий, невблаганно наближалися.

У Хальдвані мене зустріли Рамеш Чандра Варма та Навин. Обидва брати розчулилися, а Німа заплакала. Підбігли Арчана Агравал і Бебі. Моє життя знову на якийсь час застигло в провулках суєтного світу. Я зупинився на кілька днів у Хальдвані, а потім вирушив до льодовика Піндарі. Я благословив Ніт’янанда на духовний шлях, а також провів посвяту для Даяшанкара, який тепер став Шанкаранандою. Протягом деякого часу обидва відлюдники користувалися благословенною гостинністю Махаватар Баби в Дронагірі.

Коли людина щось знаходить на своєму шляху, то вона на якийсь час зупиняється. А Бог проявляється у кожній дії людини. Так стирається грань між істиною, яка, здається, завжди знаходиться десь далеко, і ілюзією, яка завжди напоготові. Саме тоді, коли стирається ця грань між зовнішнім і внутрішнім, людина починає усвідомлювати своє справжнє “я”.

Попереднє < Зміст > Читати далі

Прочитано 158 разів
Амріта

Амріта (Олександра Куліш) – письменник, перекладач, видавець, засновник та головний редактор порталу Мистецькі грані. Учениця Махайогі Пайлота Бабаджі (Шрі Сомнатх Гірі).

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Все починається зараз

*

Все колись з чогось починається. А те, що необхідне на шляху, може прийти звідки завгодно і найголовніше – не пропустити ті чарівні миті, коли двері можливостей починають відкриватися.

 

ЛЮБОВ – ДВЕРІ У БЕЗСМЕРТЯ

Любов – це найкоротший шлях на якому немає втрат і поразок. Любов здатна на неймовірні речі, що недосяжні навіть для сильних.

 

ЧАС Є ПРИЧИНОЮ ВСІХ ЗМІН

Можна використовувати час для змін, а не змінюватись з часом. Час може як знецінити щось, так і навпаки. Якщо є намір, то час – це можливість. 

 

НЕПОХИТНИЙ НАМІР І САНКАЛЬПА

Найголовніше, те чим володіє йогин – це непохитний намір та санкальпа. Маючи санальпу йогин творить й реалізовує усі свої справи.