Глава 17. Остання зустріч з матір'ю

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Те блаженство, в яке я поринув, було таким досконалим, що навіть усе багатство світу в порівнянні з ним здавалося нікчемним. Люди дарували мені свою любов, а я сидів на своєму місці, посилаючи на всі боки ментальні хвилі. Потім до мене підійшов Чітрангад Сінх Парева з Бенареса. Як тільки він наблизився, я відчув зміни, що відбувалися в мені. Він нагадав мені про минуле. Переді мною постало обличчя Матері. Здавалося, що вся природа зосередилася у її образі. Її обличчя оточувало мене з усіх боків. До мене постійно підходили люди, я вкотре давав їм прасад, але все це було далеко від мене. Я відчув повну нерухомість, і мій розум теж цілком заспокоївся.

Своїм внутрішнім зором я побачив Матір, подібну до нареченої, яка вбиралася та одягала на себе прикраси. Після цього Вона сіла у весільний паланкін. Її проводжали всі жінки села. Усі плакали. Загукав весільний оркестр, і паланкін рушив у дорогу. Родичі нареченої ще деякий час допомагали носіям нести паланкін, за яким бігли діти. Матір була зовсім спокійною. Її тіло старої жінки дивно виглядало у весільному паланкіні. Іноді вона виглядала з паланкіна і дивилася на всі боки. За паланкіном біг Хрідай Нараян Сінх.

Я спустився з піднесення і пішов у свою хатину, але й там мене з усіх боків оточив натовп. Я ж дивився тільки на Матір, яка постійно шукала мене поглядом. Вона казала: “Хрідай! Поклич Лаллана! Я всіх уже бачила, залишився тільки він.” З того самого будинку, куди вона колись прийшла, як юна наречена, сьогодні вона виїжджала на паланкіні, теж одягнена нареченою, але вже стара й виснажена. Вперше будинок був святково прикрашений, а сьогодні ця велична будівля потопала в тиші, ніби навіки щось втратила. Тут залишилися одні спогади, які хотіли піти разом з Матір'ю. Поступово Матір зникла з поля зору Невідомі сили підняли мене і перенесли на вулиці Бісунпури, хоча моє фізичне тіло залишилося на колишньому місці. Мати вийшла з паланкіна і сіла в машину, яка помчала у бік Сасараму. У машині не було тільки два пасажири. Мати та син. Мати сказала: “Хрідай! Мій син Лаллан не прийшов, а ось мав прийти сьогодні. Зараз я йду, мій життєвий шлях закінчено. Адже людина – це мандрівник. Досі все навколо здавалося мені рідним, але сьогодні все це залишається, а я йду. Все це Ілюзія”.

“У моєму саду розквітло лише дві квітки, два моїх сини. Але один із моїх синів відкинув світ, і навіть сама мая дивується цій відчуженості. Минуло шістнадцять років, поки Лаллан повернувся. А коли він прийшов, то це був уже не той Лаллан, якого я знала, а лише його тіло. Горакх забрав його із собою”. Сказавши це, Мати засміялася. Потім сказала: “Божевільний Горакх не подумав про мою материнську любов, перетворив його на йога. А у йогів немає серця, адже вони ні до кого не прив'язані.” І Мати знову почала виглядати з вікна машини.

“Дивися, Хрідай! Здається, це він прийшов. Тепер він йог і може подорожувати повітрям. Горакх сказав мені, що він повернеться, коли я зберуся йти. І доти, доки я його не зустріну, я не зможу піти. Хрідай! Усі квіти розквітають у тому, щоб одного разу їх зірвали. Вони з'являються на світ для того, щоб подарувати людям чарівний аромат, пам'ятати про те, чим від нього відрізняється сморід. Але якщо хтось стає вище відмінностей між ароматом і смородом, то такій квітці не страшно, що одного разу її зірвуть. Їй все одно, чи бути зірваною, чи залишитися цвісти на гілці. У таких квітів взагалі немає запаху, і ніхто їх не зриває.”

“Ти теж зверни свій погляд до вічності. Мені час іти, почекаю до завтра. Священний Ганг вже зачекалася того попелу, що залишиться після того, як спалять моє фізичне тіло. Як багато гріхів змила ця річка, як багато останків і попелу забрала з собою її течію! Вона тече вже багато століть, надихаючи людину йти вперед своїм шляхом. Сотні тисяч людей на її берегах очищаються від гріхів.”

Поки Мати говорила, Хрідай Нараян Сінх плакав навзрид. Машина їхала вперед, а я спостерігав за цим збоку. Нарешті, автомобіль зупинився в Сасарамі, і якісь люди прийшли його зустрічати. Мати всім давала останні настанови, а люди на неї дивилися, як громом уражені. Коли вона вирішила відпочити, тільки тоді я з'явився перед нею.  Вона радісно засміялася, а люди ще більше здивувалися. Вона щось говорила, але люди її не розуміли. Я ж розумів її стан. Розумів, що вона щаслива. Вона хотіла обійняти мене і вибухнути сльозами, але не змогла, тому що свої скарги вона накопичувала протягом шістнадцяти років. Вона просто дивилася на мене: “Лаллан, ти вже не той, кого я напувала своїм молоком. Ну гаразд, я чекала тільки тебе, а тепер мені час іти. Вона покликала Хрідай Нараяна і сказала: “Дивись, прийшов Лаллан! Твій молодший брат. Хіба ти не бачиш? Через шістнадцять років прийшов той, на кого я чекала. Тепер же я хочу заснути, хочу розчинитись і зникнути. Перед смертю я хотіла позбавитися всіх своїх бажань, але, скільки не намагалася, я так і не змогла вигнати зі свого серця бажання побачити Лаллана.”

Люди, які були навколо і слухали її, були вкрай здивовані. Вони турбувалися про те, що Мати бурмоче щось незрозуміле, думаючи, що вона вже впала у нестяму. Мати продовжувала говорити: “Ви всі вважаєте мене божевільною, але Лаллан прийшов. Він одягнений, як йог. Якось я вже бачила його в такому одязі. Він і тоді просив милостині, але потім я зрозуміла, що це не Лаллан, а Баба Горакх. Великий йог Горакхнатх прийшов, вселившись у тіло мого сина. А цього разу мій син прийшов сам, але забув узяти своє тіло. Хоч він і прийшов до мене, але насправді, він уже далеко, там, де родинні зв'язки не мають жодної цінності. Але тепер я сама йду в простір, за межі всіх бажань та уподобань. Скоріше відвезіть мене до Каші, адже священний Ганг чекає на мене!”

Мати дала мені своє благословення, і я пішов, а автомобіль продовжував свій шлях у бік Каші. Люди плакали. Поступово всі друзі й родичі залишилися позаду, і тіло теж збиралося порушити той зв'язок, який тривав так довго. Порушувалися всі колишні зв'язки: і зовнішні, і внутрішні. Підбивався життєвий результат. Автомобіль поїхав у бік Каші, а я повернувся до Сохнагу.

Мати покинула нас. Закінчився її земний шлях. Перед відходом вона прийшла попрощатися і сказала, що її інтерес до релігії прокинувся саме після мого народження, саме тоді вона вперше задумалася про смерть. Саме тоді мій батько одружився з іншою принцесою. Вони стали жити окремо, а мати почала молитися Шиві. І тоді вона поринула в море того блаженства, в якому сьогодні я перебуваю. Перед смертю мати попросила мене, що якщо вона прийме нове народження в людському тілі, то я знайду її та вкажу шлях до світла. Вона пообіцяла, що народиться в якомусь селі, неподалік того місця, де я живу.

Вже рано вранці я був на місці кремації в Каші. Тіло моєї матері вже поклали на похоронне багаття. Я стояв біля вогнища, і душа моєї матері стояла поруч. Хрідай Нараян Сінх розпалював вогонь. Люди оточили похоронне багаття, і вже зовсім скоро багаття розгорілося. Усі заплакали. Навколо горіло ще багато інших похоронних багать.  Тіла горіли, а душі спостерігали за цим. І так одного разу згорить усе те, до чого прив'язана людина. Я вирушив за душею своєї матері, яка здійснювала довгу подорож світами. Її вітали там, і я дізнався багато великих душ. Її душа подолала багато світів, освітлених світлом яскравішим, ніж тисяча сонць. Я побачив безліч жінок у білому одязі, які вітали душу моєї матері. Повсюди цвіли білі квіти. Я бачив і високі гори, вкриті снігом. Жінок було дуже багато, і від їхніх тіл виходив дивовижний аромат. Душа моєї матері теж змінилася. Вона тепер була одягнена в білий одяг. Коли я запитав у цієї душі про її наступне народження, вона не змогла мені відповісти. Її прикрасили та вбрали, і повели кудись. Я ж повернувся у власне тіло і виявив, що перебуваю в непроглядній темряві та повній тиші. Кілька днів я був повністю занурений у спогади про минуле. Смерть матері змусила мене багато про що задуматися. Люди люблять тільки фізичне тіло інших, а внутрішньої людини не впізнають. Я закінчив яг’ю в Сохназі, а після цього провів яг’ю в Наватнаві та Семрі.

З Падрауни я з групою людей попрямував до Пашупатінатха. Зі мною було понад п'ятдесят людей з Деварії, Наватнава, Басті, Горакхпура і Падрауни. Здавалося, що минуле ожило в усіх куточках району Сасарам.  Чітрангад Сінх покинув нас.

Попереднє < Зміст > Читати далі

Прочитано 125 разів
Амріта

Амріта (Олександра Куліш) – письменник, перекладач, видавець, засновник та головний редактор порталу Мистецькі грані. Учениця Махайогі Пайлота Бабаджі (Шрі Сомнатх Гірі).

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Все починається зараз

*

Все колись з чогось починається. А те, що необхідне на шляху, може прийти звідки завгодно і найголовніше – не пропустити ті чарівні миті, коли двері можливостей починають відкриватися.

 

ЛЮБОВ – ДВЕРІ У БЕЗСМЕРТЯ

Любов – це найкоротший шлях на якому немає втрат і поразок. Любов здатна на неймовірні речі, що недосяжні навіть для сильних.

 

ЧАС Є ПРИЧИНОЮ ВСІХ ЗМІН

Можна використовувати час для змін, а не змінюватись з часом. Час може як знецінити щось, так і навпаки. Якщо є намір, то час – це можливість. 

 

НЕПОХИТНИЙ НАМІР І САНКАЛЬПА

Найголовніше, те чим володіє йогин – це непохитний намір та санкальпа. Маючи санальпу йогин творить й реалізовує усі свої справи.