Глава 4. Наука та духовність

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Існує істина, яка знаходиться за межею фізичного світу. Людина збивається зі шляху, навіть якщо не намагається знайти цю істину. Один з елементів, який складає тіло, земля, надає йому ґрунтовності. Вода утворює рідини, які циркулюють в організмі, вогонь робить людину теплокровною, в основі процесу дихання лежить елемент повітря. Ефір чи небесний простір заповнює пустоти в тілі. Розум має у своїй основі “его”. Однак, що ж лежить  в основі нашого істинного “я”?

Якщо ми пізнаємо свою істинну природу, то зуміємо уникнути смерті. Ми рятуємося від самих себе, якщо усвідомлюємо, що наша істинна природа – блаженство. Якщо ми зрозуміємо принцип не подвійності (адвайти), то уникнемо непотрібної боротьби. Адже якщо немає нічого “іншого”, то з ким же боротися? Потрібно пам'ятати, що ми – це не тільки фізичне тіло, і з допомогою йоги ми можемо пізнати елементи, які складають тонкі тіла. Смерть – це теж реальність нашого життя, вона також природна, як природні для нас три стани: стан неспання, стан сну зі сновидіннями та стан глибокого сну. Якщо ми не боїмося засинати, то чому боїмося вмирати?

У ведичній традиції вважається, що місце, час і речовина однаково важливі для існування живої душі (дживатми). Існує велика кількість різних світів, а в цих світах по-різному протікає час. Речовина також проявляє себе по-різному, в залежності від попередньої карми.

Внутрішньої сили можна досягнути тільки тоді, коли ви перестанете чіплятися за зовнішні форми, і заглянете в суть явища. Якщо перестанете звертати увагу на звуки та прислухатися до тиші. У просторі душі е тільки чисте блаженство. Там немає ні місця, ні часу, ні форми, ні симпатій, ні антипатій. Це простір цілісний і не суперечливий.

Попереднє народження обумовлює наступне. Але є ж і проміжок між новим народженням та моментом смерті, коли можна змінити цю фатальність. Але поки наука не буде володіти тими ж знаннями, якими сьогодні володіють йоги, вона не зможе пролити світло на це питання.

Принцип перевтілення – це не дозвілля фантазії, а незаперечна істина. Вже сьогодні вчені говорять про те, що увесь наш світ, як видима його частина, так і недоступна оку, складається з тонких вібрацій. Ці вібрації своєю чергою, складаються з трьох елементів: живих атомів (дживану), енергії та думки. І душа – це синтез згаданих елементів. В душі є і тонке тіло, яке утворене нейтронами, невидимими, крихітними частинками. Вони не можуть залишатися в нерухомому стані, і рухаються з величезною швидкістю, майже як швидкість світла. Їх не може зупинити ні камінна, ні залізна стіна. Але вони можуть прийняти якусь впорядковану форму.

У традиціях Веданти ми не пояснюємо, що таке істина, бо за допомогою слів зробити це неможливо, а видаляємо той наліт брехні, який утворився на поверхні дзеркала, в якому вона може відображатися. Слова ж використовуються виключно в цілях пізнання.

Йога робить фізичне тіло помічником, провідником на шляху пізнання істини. Вона порушує звичний розпорядок у функціонуванні фізичного тіла та тонких тіл, тим самим спонукаючи душу проявити себе. Йога спонукає нас задуматися про такі світи, де немає ні землі, ні води, ні вогню, ні повітря, ні Сонця, ні Місяця. Там немає ні фізичного тіла, ні часу. Залишається тільки спокійний небесний простір, де душа пізнає саму себе. Де немає ні початку, ні продовження, ні кінця. Не залишається вже нічого значного, нічого незначного. А якщо подивитися уважніше, то ми побачимо, як багато разів створювався та руйнувався цей світ. Подібно до того, як людина будує хижину, але вона згорає у вогні, а людина знову і знову відбудовує її, так і наш світ вже багато разів був зруйнований та перетворений у попіл. В цьому світі постійно діють сили творення, збереження та руйнування.

Бог – це та сутність, яка знаходиться поза часом і поза простором, тобто проникає скрізь. Він присутній у всіх речовинах та формах, але сам стоїть за межами проявленої форми. Йога допомагає побачити цю Вічну, Безмежну істоту і тим самим привести людину до просвітління, зруйнувати подвійність її сприйняття, допомагає побачити сховане від очей та проявлене, призводить до розуміння, що крім простору Душі нічого більше не існує.

Наука прагне все довести дослідницьким шляхом та обмежує себе певними рамками. Наука тільки наближає людину до очищення. У світі науки багато упереджених та суб'єктивних думок. Наукові висновки не відрізняються постійністю. Щодня нові досліди вносять корективи у попередні висновки.

Досі вчені-хіміки виявили всього 111 хімічних речовин. Кожна з них володіє особливими властивостями, певним кольором та запахом, основним агрегатним станом. Одні з них важчі за питомою масою, інші легші.

Але, не дивлячись на все це різноманіття, в кожній речовині присутні електрони, протони та нейтрони.

В кожному атомі існує ядро (нуклеус), навколо якого рухаються електрони, будучи зменшеною моделлю Сонячної Системи. Важко повірити в те, що різниця між атомом однієї речовини та атомом іншої речовини полягає лише в кількості протонів та нейтронів, які зосереджені в ядрі, і в кількості електронів, які обертаються навколо.

У світі існують сотні тисяч різних речовин. Можна вважати їх різним видами організації енергії, зрештою це – різні форми проявлення первинної сили (шакті). Однак наука не може з точністю стверджувати те ж саме. Їй завжди потрібні незаперечні факти та докази.

Досі наука не винайшла способу вимірювання тих сил, які найбільше впливають на людину. Наприклад, любов. Любов – це така непоборна сила, яка надзвичайно впливає на життя людини. Ніхто не буде з цим сперечатися, але хіба вчені коли-небудь офіційно досліджували цей феномен? Є і подібні, неосяжні теми: що таке краса? Чому якась музика впливає на якусь конкретну людину, а на іншу – ні? Вчені навіть не хочуть братися за дослідження цих тем, вважаючи їх безперспективними.

Досі не дивлячись на досягнуті успіхи, наука не може створювати якийсь орган тіла. Ця проблема вирішується в дуже вузькому спектрі, та й то важко.

Якщо приглянутися до нашого фізичного тіла, то можна помітити, наскільки воно таємниче, наскільки досконале, наскільки загадкове і неосяжне! Якими тісними узами воно пов'язане з життям людини! Цю таємницю з давніх часів намагаються розгадати як вчені, так і філософи. В нашому тілі постійно відбуваються складні хімічні процеси. Деякі з цих процесів зовсім не можливо відтворити в штучному середовищі. Наприклад, штучним чином отримати антитіла.

Задумайтеся хоча б на секунду про величне чудо, яким є людське серце. Воно працює без втоми, задовольняючи потреби різних частин тіла.

Якщо ми озирнемося по сторонах та задумаємося про матеріальний світ, який нас оточує, то зрозуміємо, що в цьому світі немає нічого неочікуваного чи спонтанного, він існує за чіткими, давним-давно встановленими законами.

Чому я постійно порівнюю між собою науку, філософію Веданти та йогу? Бо вони – три ланки одного і того ж ланцюга. Задача Веданти полягає в тому, щоб за допомогою слів пояснити взаємозв'язок між Богом та природою. Наука зайнята тим, що намагається дослідницьким шляхом довести цю істину, а йога закликає людину зайти в лабораторію, якою є її тіло, і там зануритися у своє істинне “я”. Йога ділить людину на три тіла: фізичне, тонке та кармічне, яким відповідають три види елементарних частинок: електрони, протони та нейтрони. Йога повністю та вичерпно описує феномен душі, яка неділима, неруйнівна.

Сучасна наука досліджує чорні діри, але для дослідження залишаються і “білі діри”. Що ж стосується йоги, то вона давно вже дала детальний опис всіх джерел життя. Ми використовуємо у своєму повсякденному житті таку кількість нейтронів, яка значно перевищує ту, яку ми отримуємо разом з сонячною енергією. Нехай наука займеться цією проблемою. Адже йоги думають тільки про становлення, розвиток та руйнування.

Що таке цей світ? Що таке жива душа? І чи стоїть щось за межами цих понять? В чому полягає сенс життя кожної живої істоти? Як пов'язана жива істота з навколишнім світом? Все це – теми, якими займається йога. Людина, яка займається практиками, повинна зануритися всередину себе, інакше вона буде жити в безсвідомому стані, поки не настане її смертний час. Кожен повинен сам визначити для себе шлях.

Шлях людини ніколи не закінчується. Щосекунди народжується щось нове, і відмирає старе. Подібно до того, як безпереривно тече річка, як змінюється полум'я у світильнику. Але ми не помічаємо цього руху. І увесь наш світ змінюється щохвилини, щосекунди. Життя та смерть ідуть рука об руку, змінюючи один одного. Живі істоти ідуть шляхом розвитку: від нижчого черва до Бога-творця, Брахми.

Я не створюю нічого нового. Моєї тіні немає у світі творення, та і я сам біжу від власної тіні, як можна далі. Якось я вирішив для себе: що б не сталося, це не є кінцевою істиною.

Дуже часто людину на життєвому шляху підстерігає багато питань. Саме ці питання збивають з пантелику і ведуть у бік від прямого шляху. Суспільство завдає їй багато страждань, і коли вона, зрештою, заходить у царство адвайти, то відокремлюється від самої себе, пізнає власну душу.

В цьому і полягає ціль даної книги: розповісти про йогу, про те, що відчуває людина, ставши на духовний шлях розвитку. Ми звикли говорити: це – “я”, а це – “воно”. Цих “воно” багато. Але сенс духовних практик полягає в тому, щоб зрозуміти: “я” і “воно” – це одне і те ж. Це – основа йоги. Людина, яка пізнала цю істину, може вважатися просвітленою. Зрозуміти, що світ постійно змінюється, а “я” незмінне.

Свідоме і несвідоме. Свідомість, яка тяжіє над процесами становлення, збереження і руйнування. Несвідоме – це природа, чи, іншими словами, мистецтво.

І ти, о людино, є прикладом дивовижного синтезу двох вічних начал, Бога та природи.

Попереднє < Зміст > Читати далі

Прочитано 165 разів
Амріта

Амріта (Олександра Куліш) – письменник, перекладач, видавець, засновник та головний редактор порталу Мистецькі грані. Учениця Махайогі Пайлота Бабаджі (Шрі Сомнатх Гірі).

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Все починається зараз

*

Все колись з чогось починається. А те, що необхідне на шляху, може прийти звідки завгодно і найголовніше – не пропустити ті чарівні миті, коли двері можливостей починають відкриватися.

 

ЛЮБОВ – ДВЕРІ У БЕЗСМЕРТЯ

Любов – це найкоротший шлях на якому немає втрат і поразок. Любов здатна на неймовірні речі, що недосяжні навіть для сильних.

 

ЧАС Є ПРИЧИНОЮ ВСІХ ЗМІН

Можна використовувати час для змін, а не змінюватись з часом. Час може як знецінити щось, так і навпаки. Якщо є намір, то час – це можливість. 

 

НЕПОХИТНИЙ НАМІР І САНКАЛЬПА

Найголовніше, те чим володіє йогин – це непохитний намір та санкальпа. Маючи санальпу йогин творить й реалізовує усі свої справи.